Terárium pro Agamu

 

Terárium pro Agamu.

Jaké by terárium pro Agamu mělo být?

Jako většina agam, žijících v otevřeném prostoru, po­třebují mít vousaté agamy větší plochu dna v teráriu. V přírodě však s oblibou sedávají na vyvýšeninách, aby měly přehled o okolí, často ve vertikální poloze na různých skalkách, kamenech nebo stromech. Proto musíme i v zajetí umožnit agamám vousatým takové posezení s rozhledem, kde by mohly „kontrolovat“ zrakem své teritorium.

Ideální velikost terária

Rozměry nádrže tedy zvolíme podle počtu chova­ných jedinců. Pro pár by mělo mít terárium dno o velikosti 100 × 50 cm s výškou alespoň 50 cm. Pokud máme zvířat více, zvětšíme velikost dna, např. při skupině 1,3 (jeden sa­mec, tři samice) na 60 × 160 cm. Výška může zůstat stejná, nebo ji také můžeme zvednout na 60 cm. Minimální rozměr pro jednu agamu začíná na rozměru dna 80x40 a výšce terária 40cm. V menším teráriu se agama nebude cítit dobře.

Ventilace

Větrání terária zabezpečí 2 pruhy děrovaného hliníkového plechu na stropě. V děrovaném plechu můžeme snadno udělat otvor pro protáhnutí kabelu od lamp a osvětlení.

Osvětlení

Osvětlení má tři základní významy: světlo, teplo, zdroj UV záření. Ve větších teráriích můžeme kombinovat více světelných zdrojů, napří­klad zářivkovou trubici jako zdroj světla, bodovou lampu jako zdroj tepla a další lampu s ul­trafialovým spektrem záření (UV A, UV AB apod.). V malém teráriu nemáme tolik místa, a tak využijeme kombinovaný zdroj světla, například tepelné žárovky s podílem UV záření nebo zářivkové trubice s těmito vlastnostmi. Například lampy ReptiSpa, Solar Raptor ,zářivky Sylvania , Solar Raptor a Exottera.

Co na dno? Substrát na dno je nejlépe použít terarijní písek, ale bezprašný.

Terárium Agama v našem e-shopu