Terárium pro hady

Nejčastěji chovaní hadi

Hadi žijí v různých prostředích, někteří potřebují terárium s větší plochou dna, stromové druhy zas terárium vyšší. Nejčastěji chovanými jsou Užovky červené, Korálovky, Krajty královské a Hroznýši. Terárium je vždy potřeba zařídit pro daný druh s ohledem na jeho potřeby.

Rozměry

Rozměry nádrže tedy zvolíme podle počtu chova­ných jedinců. Pro pár užovek červených by mělo být terárium o velikosti 80-100×40x40cm Páru krajt královských bude vyhovovat terárium o rozměrech 100x50x50cm. Začínajícímu teraristovi který se rozhodně chovat užovku červenou bude pro mládě stačit i rozměr 60x30x30cm ale musí počítat s tím že časem bude potřebovat terárium větší alespoň 80x40x40cm.

Větrání

Větrání terária zabezpečí 2 pruhy děrovaného hliníkového plechu na stropě. V děrovaném plechu můžeme snadno udělat otvor pro protáhnutí kabelu od lamp a osvětlení.

Osvětlení

Osvětlení u hadů má tři základní významy: světlo, teplo, zdroj UV záření. Pro většinu hadů UVB zdroj nepotřebujeme ale třeba pro pouštní zmije je důležité. Ve větších teráriích můžeme kombinovat více světelných zdrojů, napří­klad zářivkovou trubici jako zdroj světla, bodovou lampu jako zdroj tepla.V malém teráriu nám stačí použít jen tepelnou žárovku která terárium i osvětlí.

Substrát na dno terária

Substrát na dno je nejlépe použít terarijní substrát, terarijní rašelinu, terarijní písek a terarijní kůru.