Terárium pro želvu

Terárium pro suchozemskou želvu (testudárium)

Dva typy

Bydlení pro Suchozemské želvy, můžeme rozdělit na dva typy. Želví stůl je otevřené terárium které obsluhujeme z vrchu. Uzavřená terária obsluhujeme pomocí předních šoupacích dvířek. Každý typ má své příznivce a je jen na chovateli pro které se rozhodne. Obě jsou pro chov vhodná.

Rozměry

Rozměry nádrže tedy zvolíme podle počtu chova­ných jedinců. Pro pár by mělo mít terárium velikost alespoň 100x50x35 cm. Minimální rozměr terária pro jednu suchozemskou želvu je 60x40x30cm. V menším teráriu se suchozemská želva nebude cítit dobře.

Větrání

Větrání terária zabezpečí 2 pruhy děrovaného hliníkového plechu na stropě. V děrovaném plechu můžeme snadno udělat otvor pro protáhnutí kabelu od lamp a osvětlení. U želvího stolu je otevřená celá vrchní část.

Osvětlení

Osvětlení má tři základní významy: světlo, teplo, zdroj UV záření. Ve větších teráriích můžeme kombinovat více světelných zdrojů, napří­klad zářivkovou trubici jako zdroj světla, bodovou lampu jako zdroj tepla a další lampu s ul­trafialovým spektrem záření (UV A, UV AB apod.). V malém teráriu nemáme tolik místa, a tak využijeme kombinovaný zdroj světla, například tepelné žárovky s podílem UV záření nebo zářivkové trubice s těmito vlastnostmi. Například lampy ReptiSpa, Solar Raptor ,zářivky Sylvania , Solar Raptor a Exottera.

Substrát na dno terária

Substrát na dno je nejlépe použít terarijní substrát, který dobře zadržuje vlhkost.